top of page

Erasmus+ mobilnost projekta “Be True,do Not Bully” u Italiji u malom  gradiću Vasto

87fa0d1d2f24cf6d61b8dca94946d882_XL.jpg

Delegacija učenika Osnovne škole Ivana Rabljanina Rab provela je zadnju mobilnosti Erasmus+ projekta “Be true,do not bully”u malom gradiću Vasto u Italiji.

 

Podsjećamo da se navedeni projekt u OŠ Ivana Rabljanina Rab provodi sad već treću godinu i upravo ovom mobilnošću uspješno završava. Partneri rapskoj školi u ovom projektu su škole iz Grčke, Turske, Španjolske i Italije. Prva mobilnost provedena je na našem otoku, a nakon toga je petoro učenika uz pratnje zaposlenika škole bilo na mobilnosti u Grčkoj, zatim Turskoj i sada Italiji!

Kao i uvijek, djeca koja su izabrana za putovanje prošla su školsku selekciju i motivacijske intervjue te su zasluženo nagrađeni ovim terenskim radom u Italiji.

Učenici petih razreda izabrani za mobilnost u Italiju su: Klara Vidas, Leonora Matrda, Nora Lušić, Denis Lazarić i Rino Krstačić.

 

Na žalost, Nora se razboljela i zadnji tren je odlučeno da ne može putovati.

 Učenike na mobilnost prate učiteljica talijanskog Maja Belić, učiteljica Doris Ćuća-Žentil i socijalna pedagoginja, koordinatorica projekta, Kristina Ribarić.

 

Prilika za ovakva iskustva učenja, posebno na temu međuvršnjačkog nasilja, i posebno u ovo doba kada s razlogom pričamo o krizi društva u koju smo upali, od iznimne je važnosti.

 

Škola zahvaljuje Turističkoj zajednici grada Raba na podršci u vidu poklona koje uvijek pripreme za partnere na projektu, kao i školskoj Zadruzi koja je za završnu mobilnost osigurala poklončiće za sve partnere iz sekcije Eko grupe i Keramičarske grupe.

Heading 1

Erasmus+ mobilnost projekta “Be True,do Not Bully” u Španjolskoj

80ee10a8c30e759f8a8777f059ba5629_XL.jpg

S jučerašnjim danom završila je još jedna mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta u kojoj su zaposlenice OŠ Ivana Rabljanina Rab, učiteljica Doris Ćuća-Žentil i socijalna pedagoginja, koordinatorica projekta, Kristina Ribarić krenule 22. travnja.

Mobilnost se u proteklom tjednu odvijala u Deniji, u Španjolskoj, te je bila namijenjena zaposlenicima uključenih partnerskih škola u sklopu Erasmus+ projekta “Be True,do Not Bully”.

 

Ovaj je projekt započeo s održanom mobilnosti u rapskoj školi u kojoj je odlično ekipirani tim stručnih suradnica škole (socijalna pedagoginja, pedagoginja, knjižničarka i psihologinja) održao edukaciju za uključene zaposlenike partnerskih zemalja na temu međuvršnjačkog nasilja. Nakon provedene edukacije u ostalim su zemljama mobilnosti bile namijenjene učenicima partnerskih škola i odnosile su se na konkretne aktivnosti kojima se u školama koriste za prevenciju nasilja.

 

Prije završne mobilnosti koja će se u Italiji odvijati od 7. do12. svibnja 2023., održana je ova mobilnost u sklopu koje su se uključeni upoznali s konkretnim preventivnim programom koji se provodi u španjolskim školama, pod nazivom TEI. Podsjećamo, u projektu sudjeluju škole iz Grčke, Španjolske, Turske, Italije i iz Hrvatske rapska Osnovna škola Ivana Rabljanina. Osim što su Doris i Kristina imale priliku dobiti neka nova znanja, predstaviti svoju školu, otok i državu jednako su tako imale priliku kroz dobro osmišljen Erasmus tjedan upoznati španjolsku kulturu i gastronomiju, tradiciju, kao i imati priliku sudjelovati na prijemu kod gradonačelnika grada Denie.

 

Na održanoj mobilnosti osmišljen je i program za nadolazeću na koju se kreće već 7. svibnja, a kojom će se ovaj odlični projekt uspješno završiti u talijanskom gradiću Vasto. Završna mobilnost ponovno će uključivati polaznike Osnovne škole Ivana Rabljanina Rab, čemu se odabrani učenici i učenice vec vesele!

Snimka zaslona 2023-04-25 22483.png

Projektni tim OŠ Ivana Rabljanina Rab krenuo put Grčke u sklopu mobilnosti ERASMUS+ programa
Nemjerljiva vrijednost projektne povezanosti učenika OŠ Ivana Rabljanina Rab s učenicima iz Turske, Grčke, Španjolske i Italije

Heading 1

1844f5fea02b94e86d75526108caae73_XL.jpg

Proteklog tjedna, u periodu od 29. listopada do 5. studenog, učenice Osnovne škole Ivana Rabljanina Rab; Lena i Mila Mišić, Elena Holjar, Mirta Gulić i Ela Tomičić, u pratnji ravnateljice Anamari Šarin i koordinatorice projekta, socijalne pedagoginje Kristine Ribarić, sudjelovale su na Erasmus+ projektu „Be true, do not bully” u Antaliji u Turskoj.

Učenice su odabrane na školskom natječaju u sklopu kojeg su trebale snimiti svoj video na temu „Igrama protiv nasilja“.

Tema igara bila je u fokusu i tijekom cijelog projektnog tjedna provedenog u Turskoj, te su naše učenice mogle isprobati različite tradicionalne igre iz Turske, Grčke i Španjolske, matičnih država partnerskih škola u projektu, a one su pak bile u prilici učenike sudionike projekta naučiti pravilima svoje „Gumi gumi“ igre.

 

Tijekom tjedna imale su priliku jutra provoditi u školi igrajući igre i sudjelujući u kreativnim radionicama na kojima su se, među ostalim, upoznale i s tradicionalnim načinima slikanja (ebru i batik), dok su im popodneva bila osigurana za upoznavanje kulture, okolnih turskih krajeva te njihovih delicija.

Koordinatorica projekta Kristina Ribarić, unatoč velikim organizacijskim obvezama, nije krila svoje zadovoljstvo postignutim:

- Koliko god da je organizacijski bilo zahtjevno odraditi ovakav projekt i osigurati da se svaki detalj uskladi i odradi prema planu - a to se realno rijetko kada dogodi jer na puno toga ne možete utjecati - u onom trenutku kada dijete pored vas, uz uzdah oduševljenja, široki osmijeh i sjaj u očima, kaže: “Ovaj prizor nikada neću zaboraviti!“, jasno vam je da se sve isplatilo! Istog trena i vi zaboravite na stres i sretni ste i zahvalni što možete zajedno s njima uživati u njihovom rastu i razvoju, poručila je Kristina.

 

Ravnateljica Anamari Šarin kazala je da je ponosna i radosna zbog uključenosti OŠ Ivana Rabljanina Rab u ovaj projekt koji međunarodno povezuje škole, kao i zbog činjenice da je rapska škola suradnik i partner školama iz Turske, Grčke, Španjolske i Italije, koje sve povezuje Sredozemno more.

- Posjetiti neku drugu zemlju, boraviti u njoj, pa makar i samo pet dana, životno je korisno iskustvo za nas odrasle, a posebno za djecu. Rab je otok, ali naši učenici ne smiju živjeti kao izdvojeni otok, oni moraju doživjeti da su povezani i da su nalik svojim vršnjacima iz drugih zemalja. Boraveći u prelijepoj Antaliji koju od davnine zovu "rajem na zemlji" imali smo prilike upoznati i doživjeti njihov sustav školstva, njihove učenike i učitelje, posjetiti kulturne i prirodne ljepote. Naime, Antalija je najturističkija turska regija, ima oko 300km plaža, 300 sunčanih dana u godini, a sezona plivanja traje do polovice studenog. Smještena je uz Sredozemno more, a u njezinom planinskom gorju Taurus izviru rijeke Eufrat i Tigris. Poznata je po vodopadima i spiljama, povijesnim gradovima, po filmskom festivalu, glazbenim i plesnim događanjima, operi i baletu. Ljudi s kojima smo se družili i susretali svi su bili izrazito ljubazni, susretljivi i svi su nas dobro prihvaćali. Iako su me zatekle poteškoće s mobilnošću, što bi te trebalo rastužiti, upravo suprotno, u takvim okolnostima doživiš toplinu ljudskog srca i dobrotu domaćina, prijatelja iz Turske, Grčke i Španjolske, naših dobrih učenica, a posebno naše koordinatorice Kristine koja je bila moj dobri anđeo, poručila je ravnateljica Šarin.

Uspješno odrađena prva projektna mobilnost u Grčkoj s učenicama OŠ Ivana Rabljanina Rab u sklopu programa Erasmus+

2d81ad524a4c599b79bc1fbac1a5f9e6_XL.jpg

Baš kako smo i bili najavili, nakon što smo projektni tim Osnovne škole Ivana Rabljanina Rab ispratili na put u Grčku i izvijestili o njihovo sretnom dolasku na odredište, sad kad su se vratili na svoj otok vrijeme je za prikupljanje dojmova.

 "Bio je ovo intenzivan i cjelodnevno-radni tjedan u kojem smo imali priliku razmijeniti iskustva s učenicima i učiteljima iz škola u Turskoj, Španjolskoj, Italiji te iskusiti direktan rad kod naših grčkih domaćina u njihovoj privatnoj školi. Upravo taj aspekt private škole nešto je s čime smo se i mi veliki, ali i naši maleni, oduševili. Tijekom radnog dana sudjelovali smo na seminarima i u radionicama, dok su dio dana naša djeca učila i u njihovim učionicama. Slobodno vrijeme provodili smo u organiziranim razgledavanjima okolice prilikom kojih smo učili o njihovoj kulturi, hrani i o svemu za što su domaćini mislili da nam je vrijedno pokazati. Učenice su bile posebno oduševljene time što su uživo mogle vidjeti dio onoga što su baš ove školske godine učile u školi o antičkoj Grčkoj. Na sastanku koordinatora dogovorili smo planove i za sve predstojeće mobilnosti. Djeca koja su sudjelovala u izradi video uratka o bullying-u (što je bio zadatak prije ove mobilnosti), dobila su najviše bodova na natječaju za sudjelovanje na ovom putovanju. U listopadu ove godine projekt nas vodi u Tursku, a do tada radimo na igrama kojima preveniramo bullying, a koje će također rezultatirati “videićima” koje ćemo objaviti. Oni naši učenici koji budu sudjelovali u njihovoj izradi imat će priliku javiti se na natječaj za odlazak na sljedeću projektnu mobilnost", kazala nam je koordinatorica projekta Kristina Ribarić.

 

Nas su ipak najviše zanimali dojmovi pet rapskih učenica; Blanke, Petre, Gracije, Dore i Veronike, koje su, u sklopu ove prve učeničke projektne mobilnosti programa Erasmus +, projekta "Be true, do not bully", zajedno s ravnateljicom škole Anamari Šarin, učiteljicom engleskog jezika Klarom Budak Sitaš i koordinatoricom projekta, socijalnom pedagoginjom Kristinom Ribarić, prošle kroz svoj grčki projektni tjedan u društvu novih prijatelja iz Turske, Italije, Španjolske i domaćina iz Des Primary private Company – škole iz Grčke. Svoje kratke izjave, prema prethodnom dogovoru, dostavile su u redakciju portala Rab Danas dan prije odlaska iz Atene:

- Blanka Kordić (5.a): “Meni je Grčka odlična, naime, 2. travnja smo došli u Zagreb i već tamo nam je u hotelu bilo super, premda smo se ja i moja prijateljica uspjele zaključati izvan sobe. Idućeg jutra prvi puta smo letjeli avionom. U školi u Grčkoj, tijekom trajanja projekta, bilo je jako zabavno i izvrsne su mi bili učitelji I učiteljice. Sprijateljila sam se s puno učenika iz drugih država. Malo sam tužna što je ova projektna avantura završila, ali sam ipak i sretna što idem doma.

 

- Petra Lupić (5.d): “Bilo je predivno. Grčka škola ima tako dobro razvijen sustav educiranja, drugačiji je i zabavniji. Učenici su jako ljubazni i dragi, i uvijek su tu, spremni da pomognu. A učitelji su također dragi i smiješni! Hrana im je prefina, prava grčka kuhinja! Svidjelo mi se razgledavanje kornjača, kao i to što smo stekli uvid u sve opasnosti koje im prijete od plastičnog otpada odbačenog u more. Sve u svemu, bilo je nezaboravno!”

 

- Gracija Staničić (5.d): - “U Grčkoj mi je bilo jako ljepo. Prva tri dana išli smo u školu koja mi se jako svidjela, osobito zabavni način njihovog učenja. Kad je škola završila krenuli smo u razgledanje Atene i tamo nam je bilo jako lijepo. Naravno vidjeli smo i predivnu Akropolu. Sutra nažalost idemo iz Grčke, ali moram priznati nedostaje mi Hrvatska.”

 

- Dora Debelić (5b): - “Let je bio ugodan i hrana u avionu je bila ukusna. Škola je lijepa, velika i svi su jako dragi. Upoznala sam nekoliko novih prijatelja i u svim hotelima sam se dobro naspavala. Bilo mi je lijepo i želim ovdje ponovno doći!”

 

- Veronika Perić (5.a): “Bilo nam je super, prvi dan u Zagrebu u hotelu nam je bilo baš lijepo iako smo imali malih nezgodica (smijeh). Ujutro smo otišli smo na zagrebački aerodrom Franjo Tuđman koji je doista velik I lijep. Avionom smo najprije odletjeli do Istanbula, gdje smo morali brzo presjesti na drugi let za Atenu. Po dolasku u Grčku smjestili smo se u hotel i otišli na večeru. U ponedjeljak smo krenuli u njihovu zabavnu školu gdje smo se sprijateljili s učenicima iz Grčke. Kasnije smo otišli do plaže na kojoj smo pronašli puno lijepog kamenja. U utorak smo išli u centar za spašavanje kornjača I tamo smo doznali puno korisnih informacija I, naravno, tamo smo kupili suvenire. Tijekom radnog tjedna sprijateljili smo se i s djecom iz ostalih zemalja koja su sudjelovala u projektu. Srijeda nam je bila zadnji dan u Koropiju. Išli smo na razgledavanje Atene s jako simpatičnom vodičkinjom. U četvrtak smo nakon doručka krenuli na razgledavanje Partenona, tamo smo vidjeli Akropolu i druge znamenitosti. Na večeri su nam svirali gitaristi i bilo nam je jako lijepo. Danas je petak - završni dan našeg projektnog putovanja, ići ćemo još u šetnju, a onda na aerodrom i pravac Zagreb pa Rab. Bilo mi je super, ali mi je ipak nedostajala moja obitelj i Hrvatska!

Be true, do not bully

Agencija za mobilnost i programe EU na temelju Odluke o dodjeli financijske potpore Agencije koordinatora ovog projekta (Italije) u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga 2020. g. za program Erasmus+, Ključna aktivnost 2 u području općeg obrazovanja prihvatila je projektni prijedlog koji se vodi pod brojem 2020-1-IT02-KA229-079079_5, OID: E10007569 i nazivom: "Be True, Do Not Bully!", te mu odobrila financijsku potporu u iznosu 27.659,00 EUR.

Nositelj projekta je Scuola Cattolica Paritaria Madonna dell' Asilo iz Italije, a partneri su Sehut Kazim Esmer Ilkokulu iz Turske, Ceip pou de la Muntanya iz Španjolske, Des Primary private Company iz Grčke, te naša škola-OŠ Ivana Rabljanina Rab. 

                                                                                                        Projekt u trajanju od dvije godine (15.rujna 2020.-14.rujna 2022.) osmišljen je u                                                                                                             cilju promocije inkluzivne edukacije, jednakosti i nediskriminacije, prevencije                                                                                                                   međuvršnjačkog nasilja i međusobne razmjene primjera dobrih praksi između pet                                                                                                           uključenih zemalja. 

                                                                                                         Posebni je značaj dan edukaciji učitelja i osoblja škola kako bi jačajući svoje                                                                                                                     vještine za prevenciju i intervenciju međuvršnjačkog nasilja bili spremni adekvatnije reagirati na izazove koje donose odnosi među djecom u današnje vrijeme. Razmjena ideja i iskustava među školama može pojedinim školama dati nove uvide i praktične primjere za nošenje sa izazovima s kojima se svakodnevno susreću. Za vrijeme edukacije učitelja škole će pripremati i aktivnosti za uključivanje učenika koji će tako imati priliku upoznati se s kulturom, tradicijom i školstvom u drugim zemljama.

Većina projekta zamišljena je kao edukacija edukatora, ali jednako tako uključuje razmjenu učenika u dobi 6-12 godina u pratnji učitelja, a u sklopu koje će učenici imati priliku upoznati svoje vršnjake i načine rada u njihovim školama. S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju i mjere cijeli projekt se planira provoditi na eTwinning i Twinspace platformama do ponovne mogućnosti putovanja. Na platformama će se škole međusobno povezati i krenuti s izradom loga projekta, kao i dijeljenjem korisnih i zanimljivih informacija među učiteljima i učenicima.

Naša škola u projektu je zadužena za prvi susret škola koji se umjesto u studenom 2020. odgađa do bolje epidemiološke situacije. Taj je susret zamišljen kao petodnevni trening polaznika na temu međuvršnjačkog nasilja i postupanja u situacijama istog. Naša škola je također zadužena za izradu web stranice projekta na kojoj će sve škole moći stavljati svoje materijale, te za izradu digitalnog vodiča vezanog uz nošenje s međuvršnjačkim nasiljem koji će biti preveden na engleski jezik i dostupan svim zainteresiranima.

Nakon susreta u našoj školi u planu su još četiri susreta u drugim uključenim zemljama, a s konkretnim temama vezanima uz međuvršnjačko nasilje: u Turskoj: Kako koristiti umjetnost u zaustavljanja nasilja?, u Grčkoj: Kako igrama zaustaviti nasilje?, u Italiji: Kako drama i komunikacijske vještine mogu pomoći u zaustavljanju nasilja?, te u Španjolskoj: Primjeri preventivnih programa koji služe zaustavljanju međuvršnjačkog nasilja i nasilja putem Interneta.

Projektni tim OŠ Ivana Rabljanina Rab krenuo put Grčke u sklopu mobilnosti ERASMUS+ programa

Kao što smo već ranije izvjestili, krajem veljače završio je natječaj za učenike petih razreda OŠ Ivana Rabljanina Rab koji je zainteresiranima omogućavao prijavu na mobilnost koja će se u sklopu projekta "Be True, Do Not Bully" odvijati u Grčkoj od 4. - 8. travnja 2022. godine. Na put prema Koropiju i Ateni, u pratnji ravnateljice škole Anamari Šarin, učiteljice engleskog jezika Klare Budak Sitaš i koordinatorice projekta, socijalne pedagoginje Kristine Ribarić, danas poslijepodne, s parkirališta ispred Gradske sportske dvorane, krenulo je pet učenica koje su na natječaju ostvarile maksimalan broj bodova, izborivši tako prvo od putovanja u sklopu ovog projekta.

Učenice koje su otputovale u Grčku na prvu učeničku mobilnost u sklopu projekta "Be true, do not bully" su: Blanka Kordić (5.a), Veronika Perić (5.a), Dora Debelić (5.b), Petra Lupić (5.d) i Gracija Staničić (5.d), a mi im ovom prigodom želimo sretan put i ugodan sutrašnji ranojutarnji let iz Zagreba prema jugu.

 

Nositelj ovog projekta je Scuola Cattolica Paritaria Madonna dell' Asilo iz Italije, a partneri su, uz rapsku osnovnu školu, još i Sehut Kazim Esmer Ilkokulu iz Turske, Ceip pou de la Muntanya iz Španjolske i Des Primary private Company iz Grčke.

 

Projekt je osmišljen u cilju promocije inkluzivne edukacije, jednakosti i nediskriminacije, prevencije međuvršnjačkog nasilja i međusobne razmjene primjera dobrih praksi između pet uključenih zemalja.

Snimka zaslona 2022-04-04 095647.png

 Logotip za projekt Erasmus+

Ponosno vam predstavljamo logo naše učenice Petre Lupić iz 4.a koji sada ide dalje na natjecanje među svim uključenim zemljama u ovaj ERASMUS+ projekt "Be true, do not bully!"!

Čestitamo Petra i hvala ti na tvom trudu!

Capture.jfif

Natječaj za izradu logotipa za projekt Erasmus+

Dragi učenici, roditelji i učitelji, svi znate da se škola uključila u dva Erasmus+ projekta.

U školi je napravljen i mali Erasmus kutak i sve informacije ćete moći pratiti preko web stranice škole također.

Za početak, projekt "Be true, do not bully!" koji radi s temom vršnjačkog nasilja kreće sa svojim natječajem za logom.

 

To znači da danas službeno otvaramo naš mali natječaj za sve zainteresirane (to mogu biti djeca, ali i bilo koji odrasli) koji žele napraviti logo projekta.

Na razini škole bira se jedan logo i onda se šalje na natječaj svih uključenih škola.

Onaj logo koji pobjedi bit će predstavnik projekta tijekom ove dvije godine.

Pobjednik natjecanja dobiva i simboličnu nagradu, a i svima će biti rečeno tko je autor loga.

Što točno logo treba sadržavati dostupno je u prezentaciji na dnu, a molimo vas da svoj primjerak pošaljete na mail: kristina.ribaric2@skole.hr do srijede 23.12.

 

Hvala svima!

Veselimo se vidjeti vaše uratke!

323.jfif

Natječaj za izradu logotipa za projekt Erasmus+

Dragi učenici, roditelji i učitelji, svi znate da se škola uključila u dva Erasmus+ projekta.

U školi je napravljen i mali Erasmus kutak i sve informacije ćete moći pratiti preko web stranice škole također.

Za početak, projekt "Be true, do not bully!" koji radi s temom vršnjačkog nasilja kreće sa svojim natječajem za logom.

 

To znači da danas službeno otvaramo naš mali natječaj za sve zainteresirane (to mogu biti djeca, ali i bilo koji odrasli) koji žele napraviti logo projekta.

Na razini škole bira se jedan logo i onda se šalje na natječaj svih uključenih škola.

Onaj logo koji pobjedi bit će predstavnik projekta tijekom ove dvije godine.

Pobjednik natjecanja dobiva i simboličnu nagradu, a i svima će biti rečeno tko je autor loga.

Što točno logo treba sadržavati dostupno je u prezentaciji na dnu, a molimo vas da svoj primjerak pošaljete na mail: kristina.ribaric2@skole.hr do srijede 23.12.

 

Hvala svima!

Veselimo se vidjeti vaše uratke!

323.jfif
bottom of page